ÇORUM SUNGURLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI SUNGURLU’DA BAŞLADI

ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI SUNGURLU’DA BAŞLADI

      ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI SUNGURLU’DA BAŞLADI
Anadolu Mektebi yazar okumaları; milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan ,Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine  katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin  ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını , okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını , eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir  konu seçilmesini , seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını , düzenlenen panel programlarında hazırlanan metin sunulmasını amaçlayan  bir yazar okuma faaliyetidir.Anadolu Mektebindeki öğrenciler , nitelikli bir okuma yapar , yazı ile kendini ifade becerisi edinir , sosyal ve kültürel yönden gelişir. Anadolu Mektebi öğrencilerine , Anadolu Mektebi sorumlu hocaları rehberlik etmekte , kitapları temin etmelerine yardımcı olmakta ve panellere hazırlanmalarında onlara yol göstermektedir . Yazar okumaları , gönüllülük ile başlayan ve devam eden , nicelikten çok niteliğe önem veren , sivil bir okuma faaliyetidir.Anadolu Mektebi yazarları ; yerli , milli ,manevi ve evrensel değerlere sahip , bu değerler temelinde hayatlar süren ve bu değerleri topluma telkin eden yazarlardan seçilmiştir .
Anadolu Mektebi yazar okumalarını başlatan eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami GÜÇLÜ  bu proje ile öğrencilerin Türkiye’nin geçmişini ve klasik yazarların Türkiye ile ilgili görüşlerini ve duygularını tam olarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “ Anadolu Mektebi Yazar Okumaları “ projesi lise 10. ve 11.sınıflardaki gönüllü öğretmen ve öğrencilerden oluşturulan okuma gruplarıyla başlatılmıştır.
    Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ERYİĞİT başkanlığında,ilçemizdeki sekiz liseden edebiyat öğretmenleri ve öğrencilerimizin katılımıyla 14 Aralık 2017 tarihinde Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Anadolu Mektepleri’nin tanıtımı yapılmış ve hikayelerimizin yarım asırlık yerli sesi Mustafa Kutlu’nun eserlerinin okunup değerlendirildiği bir tanıtım  paneli hazırlanmıştır. Bu panelde, Şehit Akif Kapaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Mustafa Kutlu’nun eserlerinde Geçmişe Özlem ve Zaman konularını işlemişlerdir.

14-12-201714-12-201714-12-201714-12-201714-12-2017

 

Sunguroğlu Mahallesi Alpaslan Türkeş Caddesi No 20 Sungurlu/ÇORUM - 0364 311 80 65 0364 31180 60 0364 311 81 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.