ÇORUM SUNGURLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SUNGURLU ŞİİRLE ŞİİR SESİMİZLE GÜZEL PROJESİ BAŞLIYOR

Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ilçemiz genelinde tüm ortaokullarda uygulanacak olan “Sungurlu Şiirle Şiir Sesimizle Güzel” projesini başlattık.
SUNGURLU ŞİİRLE ŞİİR SESİMİZLE GÜZEL PROJESİ BAŞLIYOR

SUNGURLU ŞİİRLE ŞİİR SESİMİZLE GÜZEL PROJESİ BAŞLIYOR

Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ilçemiz genelinde tüm ortaokullarda uygulanacak olan “Sungurlu Şiirle Şiir Sesimizle Güzel” projesini başlattık.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa ERYİĞİT projeye ilişkin yaptığı açıklamada; “Şiir, duyguların dizeler halinde dile getirildiği söz sanatıdır. Şiir, anlatım sanatları arasında en etkili edebi türlerden biridir. Şiir öğrencilere, çevredeki insanların duygularını hissedebilme, tanımlayabilme ve onlarla duygusal iletişim kurabilme becerileri kazandırarak öğrencilerin duygusal zekâsını olumlu yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra; dili ustalıkla kullanabilme, anlama, kavrama ve anlatma kâbiliyetini geliştirmesi gibi birçok faydası vardır. Çocuk doğduğu andan itibaren şiirin özellikleri ile iç içe büyür. Bu ninnilerle başlar, oyun, tekerleme ve masallarla devam eder. Çocuğun duyuşsal, zihinsel becerileri geliştikçe, yaşantıları zenginleştikçe şiirle kurduğu bağın içeriği de değişir, gelişir. Her gelişim evresinde çocuk şiire ihtiyaç duyar. Çocuklarımızın bu ihtiyacı gözetilerek “Sungurlu Şiirle Şiir Sesimizle Güzel” projesini başlattık. Şiirin duyuşsal gücünden faydalanarak okullarımızda öğrencilerimiz için kendilerini ifade edebilecekleri elverişli ortamlar sunmak istiyoruz. Eğitim etkinliklerinde sadece bilişsel yöne değil duyuşsal alanla ilgili yeteneklerin öğrencilere kazandırılmasını arzu ediyoruz. Çünkü günümüzde birçok ülkede “şiir temelli eğitim” uygulamaları bulunmakta; şiir okuma, yazma bir yöntem ve ders konusu olarak eğitim programlarında kullanılmaktadır. Okullarımız bu proje ile öğrencilerimize dilin sihirli gücünü keşfetme olanağı sunacaklardır. Topluluk önünde ezberden şiir okuyan öğrencinin kendine güven duygusu gelişir, şiirden zevk alan kişinin hayal gücü genişler, şairleri tanıma olanağı bulur ve estetik duyguları, edebi zevki gelişir. Bu anlamda, şiirin sağlayacağı yararlar, eğitimcilerin öğrenme etkinliklerindeki duyuşsal eksikliği giderebilecek bir potansiyele sahiptir.

İlçemiz genelinde sadece ortaokullarda uygulanacak olan proje kapsamında okullarımız öncelikle bir komisyon oluşturacaklardır. Komisyon eşliğinde her okul kendi bünyesinde şiir dinletisi yaparak okulu temsil edecek bir öğrenci ve eser ismini Milli Eğitim Müdürlüğümüze bildirilecektir. Belirlenen öğrenciler ilçe genelinde yapılacak olan şiir dinletisi programında okullarını temsil edeceklerdir. Sungurlu Şiirle Şiir Sesimizle Güzel projesinin ilçemizde sanata yönelik estetik bir uyanış sağlamasını diliyorum.” dedi.

Yeni projemizin eğitim camiamıza fayda sağlamasını ve yeni projeler geliştirme konusundaki heyecanımızın el birliği ile sürmesini temenni ederiz.

08-01-2019

09-01-2019

09-01-201909-01-201909-01-2019 

 

 

 

 

 

 

09-01-2019

Sunguroğlu Mahallesi Alpaslan Türkeş Caddesi No 20 Sungurlu/ÇORUM - 0364 311 80 65 0364 31180 60 0364 311 81 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.