ÇORUM SUNGURLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SUNGURLU SUNGUROĞLU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ FARKINDALIKLARINI ARTIRIYOR

Fark Ediyorum, İz Bırakıyorum
SUNGURLU SUNGUROĞLU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ FARKINDALIKLARINI ARTIRIYOR

 

 

 

 Proje Sloganı: "Etrafını fark et, gelecek sana emanet."

 

eTwinning kapsamında 10 ortak okul olarak başlatılan " Fark Ediyorum, İz Bırakıyorum" isimli projesinin amacı, öğrencilerde çevre bilinci oluşturmak, geri dönüşümün önemini kavratmak, tasarruf bilinci oluşturmak, teknolojik araçların bilinçli kullanımını öğrenmek, toplumsal duyarlılık kazanmak, okuma bilinci oluşturmak amacıyla çeşitli etkinliklerle derslere entegre ederek çalışmalar yapmaktır.

 

 

 

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Gülfidan Kurt liderliğinde öğrenciler;

 

Zeynep DAĞHAN

 

Rumeysa BUĞDAYLI

 

Gonca ÖZKURT

 

Sudenur YARALI

 

Batuhan BİRGİN proje ortağı olarak etkin bir şekilde projede yer almışlardır.

 

 

 

Proje ortağı okullar

 

Emine ŞAHİN KENANOĞLU-Adnan Menderes MTAL-Ünye/ORDU

 

Demet ÖZATEŞ-Abdulhamithan Anadolu Lisesi-Şahinbey/GAZİANTEP

 

Gülfidan KURT-Sungurlu Sunguroğlu M.T.A.L.-Sungurlu/ÇORUM

 

Emine ÖZMAT-Borsa İstanbul Mehmet Akif Ersoy MTAL-Adapazarı/SAKARYA

 

Fatma Gün ALTAY-Hasan Türek Anadolu Lisesi-Yunusemre/MANİSA

 

Sezen AÇIKBAŞ-Mehmet Ali Lahur Anadolu Lisesi-Karşıyaka/İZMİR

 

Esma HIZ-Pendik Yunus Emre MTAL-Pendik/İSTANBUL

 

Gülizar UYSAL-Adnan Menderes MTAL-Ünye/ORDU

 

Mustafa ALTUN- Tutluk Anadolu Lisesi-GAZİANTEP

 

Yeliz GÜDER-Mehmet Akif Ersoy MTAL-BARTIN

 

  proje kapsamında;

 

 

·         Ortak okullarla webinarlar düzenleyerek öğrencilerin sosyalleşmeleri sağlandı. Aynı zamanda yapılan etkinliklerde işbirliği ile çalışmaları hedeflendi.

 

·         Yapılan etkinlikleri sergilenmesi amacıyla okul panosu düzenlendi.

 

·          Her okul proje için logo ve afiş tasarlayıp bu tasarlanan afişler anket aracılığıyla projemizin logo ve afişi seçildi.

 

·         Güvenli İnternet Günü(e-Safety Day) ile ilgili öğrencilere yüz yüze ve online olarak bilgilendirme sunumları yapıldı.

 

·         Öğrencilerde çevre bilincini geliştirmek amacıyla karma takımlardan oluşan etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler bulundukları takımlarda kendilerine verilen afiş, slogan ve slayt gösterisi görevlerini yerine getirdiler. Bu etkinlik sonucunda öğrenciler çevre dostluğu nedir, çevre dostu ürünler nelerdir, çevre dostu bir çevre için neler yapmamız gerektiği konularındaki sorulara cevap bularak çevreye karşı farkındalık kazandılar.

 

·         Hayvan sevgisi temalı etkinlikte belirlenen "BİR KAP MAMA BİR KAP SU BİRAZ SEVGİ HEPSİ BU" sloganımızdaki kelimeler ile akrostiş oluşturuldu. Daha sonra yazılan akrostişler ve hayvanlarla çekildikleri fotoğrafların kolajları bir araya getirilerek bir e-book a dönüştürüldü.

 

·         Tasarruf bilincinin geliştirilmesi, kullandığımız kaynakların sınırsız olmadığı hakkında farkındalık oluşturabilmek için proje ortakları 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında videolar oluşturdular. Oluşturdukları videolarda temiz suya ulaşımında dünyanın nerede olduğu hakkında bilgiler verdiler, sloganlarıyla verilen mesajların gücünü arttırmaya çalıştılar.Proje ortaklarının hazırladığı videolar tek bir video olarak birleştirilerek youtube sitesinde yayımlandı. Su - YouTube

 

·         Geri Dönüşüm Bilinci Oluşturma Etkinliği kapsamında proje ortakları ile birlikte öğrenciler karikatür yapımını gerçekleştirdiler. Bu kapsamda hem web2.0 araçlarında kendilerini geliştirdiler hem de geri dönüşüm bilinci oluşturmada fikir sahibi olarak bunları yaşamlarına entegre ettiler.

 

·         Teknolojik araçların bilinçli kullanımına dikkat çekmek ve bilinçli kullanımı ile ilgili farkındalık yaratma amacıyla her proje ortağımız Web2 araçlarından Canva kullanarak birer afiş tasarladılar. Anket aracılığı ile en çok oyu alan afiş için yapboz hazırlandı ve öğrencilerimizin bu yapbozu oynamaları sağlandı. 

 

·         "18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası" kapsamında okula davet edilen bir büyüğe öğrenciler sorular yöneltti ve onun engin tecrübelerinden yararlanmış oldular. Çekilen fotoğraflarla bir e-book oluşturuldu.

 

·         Dünya Kadınlar Gününde öğrenciler WordArtta hazırladıkları kelime bulutlarını bir alana eklediler. Sonrasında, yüklenen kelime bulutları ile video oluşturuldu.

 

·         Öğrencilerimiz her ay bir kitap bitirdiler. Bitirilen kitaplarla ilgi yarışmalar düzenlendi. Okulda bulunan öğrencilere kitap sunumu gerçekleştirdiler. Okumuş oldukları kitaplar;

 

o   Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna

 

o   Kerry Drewery-Kağıttan Son Turna Kuşu

 

o   John Steinbeck-Fareler ve İnsanlar

 

 

 

PROJE TANITIM VİDEOSU

 

https://www.youtube.com/watch?v=T4sm1pmojS0

 

 

 

YAŞLILAR HAFTASI E-BOOK ÇALIŞMASI

 

https://en.calameo.com/read/007049515f554dfe450d7

 

 

 

HAYVAN SEVGİSİ E-BOOK ÇALIŞMASI

 

https://www.storyjumper.com/book/read/130917962/6252cf73eda7d

 

 

 

SANAL SERGİ

 

http://emaze.link/@RYKFAA

09-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-202209-05-2022

 

 

Sunguroğlu Mahallesi Alpaslan Türkeş Caddesi No 20 Sungurlu/ÇORUM - 0364 311 80 65 0364 31180 60 0364 311 81 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.